עסקים מסוגים שונים עובדים עם מחשבים ותוכנות. לתוכנות יש יתרון אדיר הן מאפשרות קליטה של נתונים, שמירתם ועיבודם או במילים אחרות ניהול בסיס נתונים. כאשר יש לכם עסק המשתמש בתוכנת מחשב, למשל ספרייה; כל פעולה שאתם מבצעים היא בעצם קלט שהתוכנה שומרת ומעבדת. למשל קיבלתם משלוח של ספרים חדשים, עכשיו כל ספר יכנס למערכת – אתם תזינו את שם הספר, מספר הדיואי שלו, הוצאת הספרים ועוד מידע רלוונטי שיעזור לחפש את הספר. כאשר אחד מלקוחות הספרייה ישאיל את הספר המערכת תעדכן את המידע בבסיס הנתונים. וכך כל פעולה בספרייה תכלול פעולות של עיבוד המידע בבסיס הנתונים ועדכונו מתי שצריך.

תוכנה לניהול מלאי מסין

בכל הקשור אל פיתוח תוכנה של מסדי נתונים, הם עשויים לכלול כמויות גדולות מאוד של מידע, אפילו עבור מחשב זה עלול להיות מאתגר בהתחשב בעובדה שהמידע לעתים מתעדכן באופן שוטף ובמקביל על ידי משתמשים רבים. לדוגמה בסיס נתונים של מערכת נתונים, יש בו כמויות גדולות של מידע אותו צריך לעבד באופן שוטף ובמהירות. מסיבה זו המידע אינו נשמר בבסיס הנתונים באופן רנדומלי, על מנת שהמערכת תתפקד ביעילות המידע נשמר בצורה מאורגנת.

המידע בבסיסי הנתונים מורכב מרשומות, כל רשומה היא אוסף של שדות – לדוגמה בתוכנה לניהול ספרייה כל לקוח של הספרייה הוא רשומה, השדות יכולים להיות מס הטלפון שלו, כתובת האימייל, מס תעודות הזהות וכו’. כל רשומה מזוהה לפי פרמטר ייחודי הנקרא מפתח ראשי. למשל בדוגמה שהזכרתי מספר תעודת הזהות יכול להיות המפתח הראשי לפיו יזהו את הרשומה, לא יתכנו שתי רשומות בעלות אותו מספר תעודת זהות. גם הספרים השונים של הספרייה מופיעים ברשומות. בין הרשומות השונים יש מערכת של קשרים. לדוגמה כאשר לקוח בספריה משאיל ספר ישנו קשר בין רשומת הלקוח ורשומת הספר.

ישנם מודלים שונים לבסיס נתונים, למשל המודל הרשתי, המודל ההיררכי ועוד סוגים שונים. בואו ניקח לצורך הדוגמה את המודל ההיררכי ונסביר כיצד הוא עובד. הצורה הכי טובה להסביר מודל הירארכי היא באמצעות אילן יוחסין בו יש זוג הורים, תחתיהם הילדים, הנכדים, הנינים וכו’. יכול להיות גם מודל לפי מיקום, למשל חברת תקשורת אשר תקטלג את לקוחותיה לפי אזור המגורים. כמובן שישנם גם שילובים בין המודלים השונים.

כאשר בונים בסיס נתונים עבור עסק מסוים יש להקדיש הרבה מחשבה בטרם כתיבת שורות הקוד על מנת לבנות את מערכת היחסים בין הרשומות השונות בבסיס הנתונים. יש לשרטט תרשים הממחיש את כל מערכות היחסים ויש לקבוע את השדות השונים המופיעים בכל רשימה. רק לאחר שעבודת התכנון נעשה, ניתן להתחיל לכתוב שורות קוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *